Det ska vara enkelt med teknik, det säger Tre – och det är väl bara att hålla med om det. Nu tar operatören nästa steg på den resan och lanserar eSim till mobilen.
– eSim är en spännande tjänst som kommer att ha stor inverkan på hur vi använder mobilen framöver. Med eSim för Apple Watch Series 3 påbörjade vi den digitala resan och jag är väldigt glad att vi nu som första operatör i Sverige även kan erbjuda våra kunder eSim i mobilen, säger Johan Johansson, vd på Tre.
Esim, eller ”embedded sim” innebär att behovet av ett fysiskt sim-kort försvinner. Istället installeras det enkelt genom att scanna en QR-kod med mobilen.
Förutom fördelen med att det digitala sim-kortet inte tar plats – så är en annan fördel att man kan ha flera abonnemang i samma telefon. I nuvarande generation har Apple en lösning där man kan ha både vanligt sim-kort och eSim aktivt samtidigt.
Ett annat plus är att företag inte behöver hantera fysiska kort vilket underlättar exempelvis vid operatörsbyte.
– Kundnyttan med eSim är stor, för oss som företag ser vi också fördelar. Till exempel skickar vi ut flera tusen fysiska SIM-kort varje månad och vår kundservice får många SIM-kortsrelaterade frågor. När vi under nästa år har en helt digital distribution kan vi effektivisera vår kundservice, sänka kostnader kopplade till SIM-kort och bidra till att minska plast- och metall i samhället, säger Johan Johansson.
Tre erbjuder abonnemang med eSIM i butik från och med den 4 december. I dagsläget har iPhone Xs, iPhone Xs Max och iPhone XR stöd för eSIM.